🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

1 / 2
WTB Trail Boss Tire - 27.5 x 2.4 - TCS Tubeless Folding - Tough/Fast Rolling TriTec E25
WTB Trail Boss Tire - 27.5 x 2.4 TCS Tubeless Folding Black Tough/Fast Rolling TriTec E25. Tight enough tread spacing for high speed drag-free onslaughts yet blocky and tall enough to really dig in when it comes time to slam on the brakes. A rounded profile and staggered supported side knobs keep clamoring for traction even as the trail loses its camber.Commonly used as a rear tire with a WTB Vigilante on the front
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Designed for ebike | Yes |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| ISO Width (mm) | 62 |
| Labeled Size | 27.5 x 2.4 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
WTB Trail Boss Tire - 27.5 x 2.4 TCS Tubeless Folding Black Tough/Fast Rolling TriTec E25. Tight enough tread spacing for high speed drag-free onslaughts yet blocky and tall enough to really dig in when it comes time to slam on the brakes. A rounded profile and staggered supported side knobs keep clamoring for traction even as the trail loses its camber.Commonly used as a rear tire with a WTB Vigilante on the front
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Designed for ebike | Yes |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| ISO Width (mm) | 62 |
| Labeled Size | 27.5 x 2.4 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
$27.63
Original: $78.95
-65%WTB Trail Boss Tire - 27.5 x 2.4 - TCS Tubeless Folding - Tough/Fast Rolling TriTec E25—
$78.95
$27.63Description
WTB Trail Boss Tire - 27.5 x 2.4 TCS Tubeless Folding Black Tough/Fast Rolling TriTec E25. Tight enough tread spacing for high speed drag-free onslaughts yet blocky and tall enough to really dig in when it comes time to slam on the brakes. A rounded profile and staggered supported side knobs keep clamoring for traction even as the trail loses its camber.Commonly used as a rear tire with a WTB Vigilante on the front
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Designed for ebike | Yes |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| ISO Width (mm) | 62 |
| Labeled Size | 27.5 x 2.4 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |























