
Works Components 7mm Reach Adjust Headset - EC49|EC49
Reach adjust headset offering +/-7mm adjustment. Designed for frames with a 49mm upper and 49mm lower internal headtube using a 1 1/8" steerer tube. CNC-machined in-house in the UK from 6082-T6 aluminum and finished with a durable anodize finish.
- Adjusts the geometry to better suit the individual rider by effectively increasing the top tube length
- Precision CNC-machined from 6082-T6 aluminum and anodized in the UK
- Includes top-cap, star nut, bearings and crown race
- TECH SPECS
| Model | Reach Adjust Headset |
| S.H.I.S. | EC49/28.6 / EC49/30 |
| Stack | 15mm/11mm |
| Reach | +/- 7mm |
| Headtube Internal Diameter | Upper: 49.61mm (EC49) / Lower: 49.61mm (EC49) |
| Cup Insertion Depth | Upper: 13.5mm / Lower: 13.5mm |
| Upper Bearing | 41mm OD, 45 x 45° AC sealed bearing |
| Lower Bearing | 41mm OD, 45 x 45° AC sealed bearing |
| Fork Steerer Tube Size | 1 1/8" |
| Material | 6082-T6 Aluminum |
| Finish | Anodized |
| Color | Black |
Reach adjust headset offering +/-7mm adjustment. Designed for frames with a 49mm upper and 49mm lower internal headtube using a 1 1/8" steerer tube. CNC-machined in-house in the UK from 6082-T6 aluminum and finished with a durable anodize finish.
- Adjusts the geometry to better suit the individual rider by effectively increasing the top tube length
- Precision CNC-machined from 6082-T6 aluminum and anodized in the UK
- Includes top-cap, star nut, bearings and crown race
- TECH SPECS
| Model | Reach Adjust Headset |
| S.H.I.S. | EC49/28.6 / EC49/30 |
| Stack | 15mm/11mm |
| Reach | +/- 7mm |
| Headtube Internal Diameter | Upper: 49.61mm (EC49) / Lower: 49.61mm (EC49) |
| Cup Insertion Depth | Upper: 13.5mm / Lower: 13.5mm |
| Upper Bearing | 41mm OD, 45 x 45° AC sealed bearing |
| Lower Bearing | 41mm OD, 45 x 45° AC sealed bearing |
| Fork Steerer Tube Size | 1 1/8" |
| Material | 6082-T6 Aluminum |
| Finish | Anodized |
| Color | Black |
Original: $94.99
-65%$94.99
$33.25Description
Reach adjust headset offering +/-7mm adjustment. Designed for frames with a 49mm upper and 49mm lower internal headtube using a 1 1/8" steerer tube. CNC-machined in-house in the UK from 6082-T6 aluminum and finished with a durable anodize finish.
- Adjusts the geometry to better suit the individual rider by effectively increasing the top tube length
- Precision CNC-machined from 6082-T6 aluminum and anodized in the UK
- Includes top-cap, star nut, bearings and crown race
- TECH SPECS
| Model | Reach Adjust Headset |
| S.H.I.S. | EC49/28.6 / EC49/30 |
| Stack | 15mm/11mm |
| Reach | +/- 7mm |
| Headtube Internal Diameter | Upper: 49.61mm (EC49) / Lower: 49.61mm (EC49) |
| Cup Insertion Depth | Upper: 13.5mm / Lower: 13.5mm |
| Upper Bearing | 41mm OD, 45 x 45° AC sealed bearing |
| Lower Bearing | 41mm OD, 45 x 45° AC sealed bearing |
| Fork Steerer Tube Size | 1 1/8" |
| Material | 6082-T6 Aluminum |
| Finish | Anodized |
| Color | Black |























