🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

Schwalbe Romy Tire - 29x2.5 - Gravity Pro Radial - Soft
- Trail tire for maximum fun on trail, all-mountain or light e-bikes
- Tight center tread for good rolling behavior and high durability
- Aggressive shoulder lugs for grip in corners and control
- E25/E50 rated tires are designed to withstand the additional weight and forces of e-bikes
- Soft: better grip than the Mid compound, used from Trail to DH applications
TECH SPECS
| Model | Romy |
| Size | 29" |
| Width | 2.5" |
| Casing | Gravity Pro Radial |
| TPI | 2x67 |
| Compound | Soft |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 1355g |
| E | Bike-E50 |
- Trail tire for maximum fun on trail, all-mountain or light e-bikes
- Tight center tread for good rolling behavior and high durability
- Aggressive shoulder lugs for grip in corners and control
- E25/E50 rated tires are designed to withstand the additional weight and forces of e-bikes
- Soft: better grip than the Mid compound, used from Trail to DH applications
TECH SPECS
| Model | Romy |
| Size | 29" |
| Width | 2.5" |
| Casing | Gravity Pro Radial |
| TPI | 2x67 |
| Compound | Soft |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 1355g |
| E | Bike-E50 |
$108.00
Schwalbe Romy Tire - 29x2.5 - Gravity Pro Radial - Soft—
$108.00
Description
- Trail tire for maximum fun on trail, all-mountain or light e-bikes
- Tight center tread for good rolling behavior and high durability
- Aggressive shoulder lugs for grip in corners and control
- E25/E50 rated tires are designed to withstand the additional weight and forces of e-bikes
- Soft: better grip than the Mid compound, used from Trail to DH applications
TECH SPECS
| Model | Romy |
| Size | 29" |
| Width | 2.5" |
| Casing | Gravity Pro Radial |
| TPI | 2x67 |
| Compound | Soft |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 1355g |
| E | Bike-E50 |























