🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

Schwalbe Magic Mary - 29x2.5 - Trail Pro Radial - Ultra Soft
- The perfect choice for virtually any DH/Enduro track
- Maximum braking traction and cornering grip even in extremely muddy terrain thanks to strong shoulder studs and the aggressive, open tread
- E25/E50 rated tires are designed to withstand the additional weight and forces of e-bikes
- Ultra Soft: compound with improved grip and 50% more damping than previous version
TECH SPECS
| Model | Magic Mary |
| Size | 29" |
| Width | 2.5" |
| Casing | Trail Pro Radial |
| TPI | 67 |
| Compound | Ultra Soft |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 1190g |
| E | Bike-E50 |
- The perfect choice for virtually any DH/Enduro track
- Maximum braking traction and cornering grip even in extremely muddy terrain thanks to strong shoulder studs and the aggressive, open tread
- E25/E50 rated tires are designed to withstand the additional weight and forces of e-bikes
- Ultra Soft: compound with improved grip and 50% more damping than previous version
TECH SPECS
| Model | Magic Mary |
| Size | 29" |
| Width | 2.5" |
| Casing | Trail Pro Radial |
| TPI | 67 |
| Compound | Ultra Soft |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 1190g |
| E | Bike-E50 |
$37.80
Original: $108.00
-65%Schwalbe Magic Mary - 29x2.5 - Trail Pro Radial - Ultra Soft—
$108.00
$37.80Description
- The perfect choice for virtually any DH/Enduro track
- Maximum braking traction and cornering grip even in extremely muddy terrain thanks to strong shoulder studs and the aggressive, open tread
- E25/E50 rated tires are designed to withstand the additional weight and forces of e-bikes
- Ultra Soft: compound with improved grip and 50% more damping than previous version
TECH SPECS
| Model | Magic Mary |
| Size | 29" |
| Width | 2.5" |
| Casing | Trail Pro Radial |
| TPI | 67 |
| Compound | Ultra Soft |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 1190g |
| E | Bike-E50 |























