🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

RockShox SID Ultimate 3P D1 - 29" - 120mm - Black
- TECH SPECS
| Steerer Tube | 1-1/8-1.5 |
| Damping Adjustments | External rebound 3 pos comp (open/pedal/lock) |
| Primary Color | Black |
| Spring Adjustments | Air pressure Bottomless tokens |
| Stanchions Material | Aluminum |
| Spring Type | DebonAir |
| Maximum Rotor Size | 220mm |
| Stanchions Diameter | 35mm |
| Steerer Tube Material | Aluminum |
| Axle/Hub spacing | 15x110mm TA |
| Brake Type | Disc |
| Crown Material | Aluminum |
| Damping | Charger Race Day |
| Rake | 44mm |
| Wheel Diameter | 29 |
| Maximum Tire Width | 66mm |
| Lower Tubes Material | Magnesium |
| Travel | 120mm |
- TECH SPECS
| Steerer Tube | 1-1/8-1.5 |
| Damping Adjustments | External rebound 3 pos comp (open/pedal/lock) |
| Primary Color | Black |
| Spring Adjustments | Air pressure Bottomless tokens |
| Stanchions Material | Aluminum |
| Spring Type | DebonAir |
| Maximum Rotor Size | 220mm |
| Stanchions Diameter | 35mm |
| Steerer Tube Material | Aluminum |
| Axle/Hub spacing | 15x110mm TA |
| Brake Type | Disc |
| Crown Material | Aluminum |
| Damping | Charger Race Day |
| Rake | 44mm |
| Wheel Diameter | 29 |
| Maximum Tire Width | 66mm |
| Lower Tubes Material | Magnesium |
| Travel | 120mm |
$1,099.00
RockShox SID Ultimate 3P D1 - 29" - 120mm - Black—
$1,099.00
Description
- TECH SPECS
| Steerer Tube | 1-1/8-1.5 |
| Damping Adjustments | External rebound 3 pos comp (open/pedal/lock) |
| Primary Color | Black |
| Spring Adjustments | Air pressure Bottomless tokens |
| Stanchions Material | Aluminum |
| Spring Type | DebonAir |
| Maximum Rotor Size | 220mm |
| Stanchions Diameter | 35mm |
| Steerer Tube Material | Aluminum |
| Axle/Hub spacing | 15x110mm TA |
| Brake Type | Disc |
| Crown Material | Aluminum |
| Damping | Charger Race Day |
| Rake | 44mm |
| Wheel Diameter | 29 |
| Maximum Tire Width | 66mm |
| Lower Tubes Material | Magnesium |
| Travel | 120mm |























