🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

RockShox SID SL Ultimate 2P D1 - Remote Adjust - 29" - 100mm - Blue
- TECH SPECS
| Maximum Rotor Size | 200mm |
| Wheel Diameter | 29 |
| Maximum Tire Width | 60mm |
| Spring Type | DebonAir |
| Damping Adjustments | External rebound 2 pos remote comp (open/lock) |
| Steerer Tube Material | Aluminum |
| Brake Type | Disc |
| Lower Tubes Material | Magnesium |
| Spring Adjustments | Air pressure Bottomless tokens |
| Remote | Sold Separately |
| Stanchions Material | Aluminum |
| Primary Color | Blue |
| Stanchions Diameter | 32mm |
| Travel | 100mm |
| Axle/Hub spacing | 15x110mm TA |
| Crown Material | Aluminum |
| Damping | Charger Race Day |
| Rake | 44mm |
| Steerer Tube | 1-1/8-1.5 |
- TECH SPECS
| Maximum Rotor Size | 200mm |
| Wheel Diameter | 29 |
| Maximum Tire Width | 60mm |
| Spring Type | DebonAir |
| Damping Adjustments | External rebound 2 pos remote comp (open/lock) |
| Steerer Tube Material | Aluminum |
| Brake Type | Disc |
| Lower Tubes Material | Magnesium |
| Spring Adjustments | Air pressure Bottomless tokens |
| Remote | Sold Separately |
| Stanchions Material | Aluminum |
| Primary Color | Blue |
| Stanchions Diameter | 32mm |
| Travel | 100mm |
| Axle/Hub spacing | 15x110mm TA |
| Crown Material | Aluminum |
| Damping | Charger Race Day |
| Rake | 44mm |
| Steerer Tube | 1-1/8-1.5 |
$899.00
RockShox SID SL Ultimate 2P D1 - Remote Adjust - 29" - 100mm - Blue—
$899.00
Description
- TECH SPECS
| Maximum Rotor Size | 200mm |
| Wheel Diameter | 29 |
| Maximum Tire Width | 60mm |
| Spring Type | DebonAir |
| Damping Adjustments | External rebound 2 pos remote comp (open/lock) |
| Steerer Tube Material | Aluminum |
| Brake Type | Disc |
| Lower Tubes Material | Magnesium |
| Spring Adjustments | Air pressure Bottomless tokens |
| Remote | Sold Separately |
| Stanchions Material | Aluminum |
| Primary Color | Blue |
| Stanchions Diameter | 32mm |
| Travel | 100mm |
| Axle/Hub spacing | 15x110mm TA |
| Crown Material | Aluminum |
| Damping | Charger Race Day |
| Rake | 44mm |
| Steerer Tube | 1-1/8-1.5 |























