
RockShox SID SL Ultimate - 29" - 2-Pos Remote - 110mm - Red
Equipped with the DebonAir+ air spring and Charger Race Day 2 damper
Compatible with TwistLoc and OneLoc remotes
160mm minimum/200mm maximum rotor size, 62mm maximum tire width
- TECH SPECS
| Model | SID SL Ultimate Remote |
| Wheel Size | 29" |
| Steerer (Stem/Race) | Tapered (28.6/40mm) |
| Offset | 44mm |
| Travel | 110mm |
| Spring Type | DebonAir+ |
| Brake Mount | Disc Only (PM-160) |
| Dropout | 15x110mm Boost |
| Color | Red |
Equipped with the DebonAir+ air spring and Charger Race Day 2 damper
Compatible with TwistLoc and OneLoc remotes
160mm minimum/200mm maximum rotor size, 62mm maximum tire width
- TECH SPECS
| Model | SID SL Ultimate Remote |
| Wheel Size | 29" |
| Steerer (Stem/Race) | Tapered (28.6/40mm) |
| Offset | 44mm |
| Travel | 110mm |
| Spring Type | DebonAir+ |
| Brake Mount | Disc Only (PM-160) |
| Dropout | 15x110mm Boost |
| Color | Red |
Original: $989.00
-65%$989.00
$346.15Description
Equipped with the DebonAir+ air spring and Charger Race Day 2 damper
Compatible with TwistLoc and OneLoc remotes
160mm minimum/200mm maximum rotor size, 62mm maximum tire width
- TECH SPECS
| Model | SID SL Ultimate Remote |
| Wheel Size | 29" |
| Steerer (Stem/Race) | Tapered (28.6/40mm) |
| Offset | 44mm |
| Travel | 110mm |
| Spring Type | DebonAir+ |
| Brake Mount | Disc Only (PM-160) |
| Dropout | 15x110mm Boost |
| Color | Red |





















