
Orbea Laufey H30
The Laufey is built for FUN! Whether that's an after work spin or an all day adventure, this aluminum hardtail is ready to rip. Tuck your snacks in the Lockr downtube cargo bay and hit the trails! Geometry sits between "Hardcore Shredder" and "Comfy Cruiser", striking a perfect balance that's ready for technical trails while remaining comfortable for long rides.
The H30 Laufey build spec is great for so many riders. The 140mm RockShox Fork, Shimano drivetrain/brakes, and Maxxis tires offer great value and are ready to handle new riders or veterans alike. You won't need to upgrade anything before hitting the trails and getting a massive grin on your face!
*Shipping is not available on complete bikes. Must pick up locally in Bellingham, WA. We recommend stopping by to check out the bikes and chat before purchasing!*
SPECS
| Frame | Orbea Laufey Hydro Triple Butted 29" Boost 12x148 ISCG 05 |
| Fork | RockShox Recon RL 15x110mm Boost Solo Air 140mm |
| Crankset | Forged Alloy, 32t |
| Shifter | Shimano Deore M6100 |
| Cassette | Sun Race 11-51t 12-Speed |
| Derailleur | Shimano Deore M6100 SGS Shadow Plus |
| Chain | KMC X12 |
| Handlebar | OC Mountain Control MC30, Rise 20, Width 800 |
| Stem | Alloy 3D forged, 35mm interface, -7° |
| Brakes | Shimano MT201 Hydraulic Disc |
| Wheels | Alloy, Tubeless, 29", 29c, 32H |
| Front Tire | Maxxis Dissector 2.40" 60TPI Rigid EXO/TR |
| Rear Tire | Maxxis Dissector 2.40" 60TPI Rigid EXO/TR |
| Seatpost | OC Mountain Control MC22, 31.6mm |
| Seatpost Lever | Shimano SL-MT500 |
| Saddle | Selle Royal 2058 DRN |
| Grips | OC Lock On |
GEOMETRY

SIZE GUIDE

The Laufey is built for FUN! Whether that's an after work spin or an all day adventure, this aluminum hardtail is ready to rip. Tuck your snacks in the Lockr downtube cargo bay and hit the trails! Geometry sits between "Hardcore Shredder" and "Comfy Cruiser", striking a perfect balance that's ready for technical trails while remaining comfortable for long rides.
The H30 Laufey build spec is great for so many riders. The 140mm RockShox Fork, Shimano drivetrain/brakes, and Maxxis tires offer great value and are ready to handle new riders or veterans alike. You won't need to upgrade anything before hitting the trails and getting a massive grin on your face!
*Shipping is not available on complete bikes. Must pick up locally in Bellingham, WA. We recommend stopping by to check out the bikes and chat before purchasing!*
SPECS
| Frame | Orbea Laufey Hydro Triple Butted 29" Boost 12x148 ISCG 05 |
| Fork | RockShox Recon RL 15x110mm Boost Solo Air 140mm |
| Crankset | Forged Alloy, 32t |
| Shifter | Shimano Deore M6100 |
| Cassette | Sun Race 11-51t 12-Speed |
| Derailleur | Shimano Deore M6100 SGS Shadow Plus |
| Chain | KMC X12 |
| Handlebar | OC Mountain Control MC30, Rise 20, Width 800 |
| Stem | Alloy 3D forged, 35mm interface, -7° |
| Brakes | Shimano MT201 Hydraulic Disc |
| Wheels | Alloy, Tubeless, 29", 29c, 32H |
| Front Tire | Maxxis Dissector 2.40" 60TPI Rigid EXO/TR |
| Rear Tire | Maxxis Dissector 2.40" 60TPI Rigid EXO/TR |
| Seatpost | OC Mountain Control MC22, 31.6mm |
| Seatpost Lever | Shimano SL-MT500 |
| Saddle | Selle Royal 2058 DRN |
| Grips | OC Lock On |
GEOMETRY

SIZE GUIDE

Original: $1,783.95
-65%$1,783.95
$624.38Description
The Laufey is built for FUN! Whether that's an after work spin or an all day adventure, this aluminum hardtail is ready to rip. Tuck your snacks in the Lockr downtube cargo bay and hit the trails! Geometry sits between "Hardcore Shredder" and "Comfy Cruiser", striking a perfect balance that's ready for technical trails while remaining comfortable for long rides.
The H30 Laufey build spec is great for so many riders. The 140mm RockShox Fork, Shimano drivetrain/brakes, and Maxxis tires offer great value and are ready to handle new riders or veterans alike. You won't need to upgrade anything before hitting the trails and getting a massive grin on your face!
*Shipping is not available on complete bikes. Must pick up locally in Bellingham, WA. We recommend stopping by to check out the bikes and chat before purchasing!*
SPECS
| Frame | Orbea Laufey Hydro Triple Butted 29" Boost 12x148 ISCG 05 |
| Fork | RockShox Recon RL 15x110mm Boost Solo Air 140mm |
| Crankset | Forged Alloy, 32t |
| Shifter | Shimano Deore M6100 |
| Cassette | Sun Race 11-51t 12-Speed |
| Derailleur | Shimano Deore M6100 SGS Shadow Plus |
| Chain | KMC X12 |
| Handlebar | OC Mountain Control MC30, Rise 20, Width 800 |
| Stem | Alloy 3D forged, 35mm interface, -7° |
| Brakes | Shimano MT201 Hydraulic Disc |
| Wheels | Alloy, Tubeless, 29", 29c, 32H |
| Front Tire | Maxxis Dissector 2.40" 60TPI Rigid EXO/TR |
| Rear Tire | Maxxis Dissector 2.40" 60TPI Rigid EXO/TR |
| Seatpost | OC Mountain Control MC22, 31.6mm |
| Seatpost Lever | Shimano SL-MT500 |
| Saddle | Selle Royal 2058 DRN |
| Grips | OC Lock On |
GEOMETRY

SIZE GUIDE
















