🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

Michelin Wild XC Racing Line Tire - 29x2.35 - GUM-X - Cross Shield2
- TECH SPECS
| Tire Weight | 760g |
| Tire Technology | Cross Shield2 |
| Tire Width | 2.35 |
| Tire Compound | GUM-X |
| Tire Diameter/ISO | 29/622 |
| Tire Width Range | 2.30 - 2.60 |
| Primary Color | Black |
| Tire PSI | 26-58 |
| Labeled Size | 29x2.35 |
| Bead | Folding |
| e-Bike approved | Yes |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| TPI | 2x150TPI |
| Tubeless Technology | Tubeless Ready |
- TECH SPECS
| Tire Weight | 760g |
| Tire Technology | Cross Shield2 |
| Tire Width | 2.35 |
| Tire Compound | GUM-X |
| Tire Diameter/ISO | 29/622 |
| Tire Width Range | 2.30 - 2.60 |
| Primary Color | Black |
| Tire PSI | 26-58 |
| Labeled Size | 29x2.35 |
| Bead | Folding |
| e-Bike approved | Yes |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| TPI | 2x150TPI |
| Tubeless Technology | Tubeless Ready |
$76.99
Michelin Wild XC Racing Line Tire - 29x2.35 - GUM-X - Cross Shield2—
$76.99
Description
- TECH SPECS
| Tire Weight | 760g |
| Tire Technology | Cross Shield2 |
| Tire Width | 2.35 |
| Tire Compound | GUM-X |
| Tire Diameter/ISO | 29/622 |
| Tire Width Range | 2.30 - 2.60 |
| Primary Color | Black |
| Tire PSI | 26-58 |
| Labeled Size | 29x2.35 |
| Bead | Folding |
| e-Bike approved | Yes |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| TPI | 2x150TPI |
| Tubeless Technology | Tubeless Ready |























