🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

Michelin Wild Enduro Front Tire - 29x2.4 - MAGI-X2 - Gravity Shield
- TECH SPECS
| Tire Compound | MAGI-X |
| Tire Diameter/ISO | 29/622 |
| Bead | Folding |
| Labeled Size | 29x2.40 |
| Tire Width | 2.4 |
| Tire Weight | 1030g |
| Tire Width Range | 2.30 - 2.60 |
| TPI | 60TPI |
| Primary Color | Black |
| Tire PSI | 58 |
| Tire Technology | GravityShield |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Tubeless Technology | Tubeless Ready |
| e-Bike approved | No |
- TECH SPECS
| Tire Compound | MAGI-X |
| Tire Diameter/ISO | 29/622 |
| Bead | Folding |
| Labeled Size | 29x2.40 |
| Tire Width | 2.4 |
| Tire Weight | 1030g |
| Tire Width Range | 2.30 - 2.60 |
| TPI | 60TPI |
| Primary Color | Black |
| Tire PSI | 58 |
| Tire Technology | GravityShield |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Tubeless Technology | Tubeless Ready |
| e-Bike approved | No |
$29.40
Original: $83.99
-65%Michelin Wild Enduro Front Tire - 29x2.4 - MAGI-X2 - Gravity Shield—
$83.99
$29.40Description
- TECH SPECS
| Tire Compound | MAGI-X |
| Tire Diameter/ISO | 29/622 |
| Bead | Folding |
| Labeled Size | 29x2.40 |
| Tire Width | 2.4 |
| Tire Weight | 1030g |
| Tire Width Range | 2.30 - 2.60 |
| TPI | 60TPI |
| Primary Color | Black |
| Tire PSI | 58 |
| Tire Technology | GravityShield |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Tubeless Technology | Tubeless Ready |
| e-Bike approved | No |























