🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

1 / 2
Michelin E-Wild Rear Tire - 27.5x2.6 - E-Gum-X - Gravity Shield
Michelin E-Wild Tire - 27.5 x 2.6 Tubeless Folding Gum-X Black Rear Ebike. E-Wild rear tire with optimal grip in mind. Lateral and central rubbers transmit the bikes full power and optimise motricity even on climbs.Pinch Protection technology which absorbs the energy from pinch flats
Gravity Shield casing
E-Bike ready
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| PSI | 58 |
| TPI | 33 |
| Weight | 2330 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Color | Black |
| Designed for ebike | Yes |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.6 |
| ISO Width (mm) | 66 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
Michelin E-Wild Tire - 27.5 x 2.6 Tubeless Folding Gum-X Black Rear Ebike. E-Wild rear tire with optimal grip in mind. Lateral and central rubbers transmit the bikes full power and optimise motricity even on climbs.Pinch Protection technology which absorbs the energy from pinch flats
Gravity Shield casing
E-Bike ready
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| PSI | 58 |
| TPI | 33 |
| Weight | 2330 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Color | Black |
| Designed for ebike | Yes |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.6 |
| ISO Width (mm) | 66 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
$29.40
Original: $83.99
-65%Michelin E-Wild Rear Tire - 27.5x2.6 - E-Gum-X - Gravity Shield—
$83.99
$29.40Description
Michelin E-Wild Tire - 27.5 x 2.6 Tubeless Folding Gum-X Black Rear Ebike. E-Wild rear tire with optimal grip in mind. Lateral and central rubbers transmit the bikes full power and optimise motricity even on climbs.Pinch Protection technology which absorbs the energy from pinch flats
Gravity Shield casing
E-Bike ready
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| PSI | 58 |
| TPI | 33 |
| Weight | 2330 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Color | Black |
| Designed for ebike | Yes |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.6 |
| ISO Width (mm) | 66 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |























