
Maxxis Rekon - 29x2.6 - EXO - MaxxTerra V2
The Rekon is an aggressive trail tire for intermediate and technical terrain. Wide knobs down the middle provide control under braking and L-shaped side knobs assure support when carving loose turns. With confidence like this you can race more and scout less.
- Ramped center knobs are fast rolling and provide secure braking; aggressive side lugs deliver traction in the corners
- Designed for technical XC riding in loose to moderate trail conditions
- Intended use: loose loose over hard medium
TECH SPECS
| Tread Pattern | Rekon |
| Rubber Compound | MaxxTerra V2 |
| Casing | EXO |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 66 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.60 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
The Rekon is an aggressive trail tire for intermediate and technical terrain. Wide knobs down the middle provide control under braking and L-shaped side knobs assure support when carving loose turns. With confidence like this you can race more and scout less.
- Ramped center knobs are fast rolling and provide secure braking; aggressive side lugs deliver traction in the corners
- Designed for technical XC riding in loose to moderate trail conditions
- Intended use: loose loose over hard medium
TECH SPECS
| Tread Pattern | Rekon |
| Rubber Compound | MaxxTerra V2 |
| Casing | EXO |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 66 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.60 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
Original: $94.00
-65%$94.00
$32.90Description
The Rekon is an aggressive trail tire for intermediate and technical terrain. Wide knobs down the middle provide control under braking and L-shaped side knobs assure support when carving loose turns. With confidence like this you can race more and scout less.
- Ramped center knobs are fast rolling and provide secure braking; aggressive side lugs deliver traction in the corners
- Designed for technical XC riding in loose to moderate trail conditions
- Intended use: loose loose over hard medium
TECH SPECS
| Tread Pattern | Rekon |
| Rubber Compound | MaxxTerra V2 |
| Casing | EXO |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 66 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.60 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |























