
Maxxis Minion DHF - 29x2.6 - EXO+ - MaxxTerra V2
With a tread design that deftly balances rolling speed with braking and cornering traction it's hard to find fault with the Minion DHF. That's probably why it's one of the most imitated tires in mountain biking. Whether riding local trails a backcountry epic racing enduro or World Cup downhill there's a Minion DHF spec to meet your needs. The Minion DHF is available in trail enduro and downhill specs.
- Directional ramped center knobs provide low rolling resistance
- Minion signature channel cut side knobs provide excellent cornering traction
- Recommended for all trail conditions
- Intended use: Trail Enduro Downhill and Front installation
TECH SPECS
| Tread Pattern | Minion DHF |
| Rubber Compound | MaxxTerra V2 |
| Casing | EXO+ |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 66 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Size | 29 x 2.60 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
With a tread design that deftly balances rolling speed with braking and cornering traction it's hard to find fault with the Minion DHF. That's probably why it's one of the most imitated tires in mountain biking. Whether riding local trails a backcountry epic racing enduro or World Cup downhill there's a Minion DHF spec to meet your needs. The Minion DHF is available in trail enduro and downhill specs.
- Directional ramped center knobs provide low rolling resistance
- Minion signature channel cut side knobs provide excellent cornering traction
- Recommended for all trail conditions
- Intended use: Trail Enduro Downhill and Front installation
TECH SPECS
| Tread Pattern | Minion DHF |
| Rubber Compound | MaxxTerra V2 |
| Casing | EXO+ |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 66 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Size | 29 x 2.60 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
Original: $99.00
-65%$99.00
$34.65Description
With a tread design that deftly balances rolling speed with braking and cornering traction it's hard to find fault with the Minion DHF. That's probably why it's one of the most imitated tires in mountain biking. Whether riding local trails a backcountry epic racing enduro or World Cup downhill there's a Minion DHF spec to meet your needs. The Minion DHF is available in trail enduro and downhill specs.
- Directional ramped center knobs provide low rolling resistance
- Minion signature channel cut side knobs provide excellent cornering traction
- Recommended for all trail conditions
- Intended use: Trail Enduro Downhill and Front installation
TECH SPECS
| Tread Pattern | Minion DHF |
| Rubber Compound | MaxxTerra V2 |
| Casing | EXO+ |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 66 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Size | 29 x 2.60 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |























