
Maxxis Forekaster - 29x2.6 - EXO - MaxxTerra V2
The Forekaster is aimed squarely at modern short travel (100mm-130mm) trail bikes - aka the “downcountry” segment. Intended to be a “Goldilocks” tire the Forekaster rolls fast but also provides solid cornering and braking traction in a broad range of trail conditions.
- An aggressive XC trail tire that delivers excellent traction in loose and wet conditions
- Widely spaced knobs provide excellent traction and shed mud quickly
- Siped knobs conform to terrain and provide extra grip for secure cornering
- Intended use: loose medium mud wet
TECH SPECS
| Tread Pattern | Forekaster |
| Rubber Compound | MaxxTerra V2 |
| Casing | EXO |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 66 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| keyword search | New Maxxis |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.60 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
The Forekaster is aimed squarely at modern short travel (100mm-130mm) trail bikes - aka the “downcountry” segment. Intended to be a “Goldilocks” tire the Forekaster rolls fast but also provides solid cornering and braking traction in a broad range of trail conditions.
- An aggressive XC trail tire that delivers excellent traction in loose and wet conditions
- Widely spaced knobs provide excellent traction and shed mud quickly
- Siped knobs conform to terrain and provide extra grip for secure cornering
- Intended use: loose medium mud wet
TECH SPECS
| Tread Pattern | Forekaster |
| Rubber Compound | MaxxTerra V2 |
| Casing | EXO |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 66 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| keyword search | New Maxxis |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.60 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
Original: $94.00
-65%$94.00
$32.90Description
The Forekaster is aimed squarely at modern short travel (100mm-130mm) trail bikes - aka the “downcountry” segment. Intended to be a “Goldilocks” tire the Forekaster rolls fast but also provides solid cornering and braking traction in a broad range of trail conditions.
- An aggressive XC trail tire that delivers excellent traction in loose and wet conditions
- Widely spaced knobs provide excellent traction and shed mud quickly
- Siped knobs conform to terrain and provide extra grip for secure cornering
- Intended use: loose medium mud wet
TECH SPECS
| Tread Pattern | Forekaster |
| Rubber Compound | MaxxTerra V2 |
| Casing | EXO |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 66 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| keyword search | New Maxxis |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.60 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |























