🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

Industry Nine Enduro S 1/1 Rear Wheel - 27.5" - 28h - 12x148 Boost - 6-Bolt Disc - SRAM XD
- TECH SPECS
| Rim Color | Black |
| Hub Spacing | 148mm |
| Rim inner width range | 28-34.9mm |
| Freehub Body | SRAM XD |
| Axle Type | 12mm TA |
| Rim External Width | 34.1mm |
| Skewers Included | No |
| Hub Model | I9 101 |
| Rim Drilling | 28 |
| Rim Model | Enduro S |
| Spoke Type | Stainless |
| Rim Construction | Double wall |
| Rim Material | Aluminum |
| Wheel Diameter/ISO | 27.5 / 584 |
| Rim Internal Width | 30.5mm |
| Wheel Weight | 950g |
| Position | Rear |
| Valve | Presta |
| Wheel Tire Type | Tubeless Ready |
| Wheel-Brake Comp. | Disc IS 6-bolt |
- TECH SPECS
| Rim Color | Black |
| Hub Spacing | 148mm |
| Rim inner width range | 28-34.9mm |
| Freehub Body | SRAM XD |
| Axle Type | 12mm TA |
| Rim External Width | 34.1mm |
| Skewers Included | No |
| Hub Model | I9 101 |
| Rim Drilling | 28 |
| Rim Model | Enduro S |
| Spoke Type | Stainless |
| Rim Construction | Double wall |
| Rim Material | Aluminum |
| Wheel Diameter/ISO | 27.5 / 584 |
| Rim Internal Width | 30.5mm |
| Wheel Weight | 950g |
| Position | Rear |
| Valve | Presta |
| Wheel Tire Type | Tubeless Ready |
| Wheel-Brake Comp. | Disc IS 6-bolt |
$161.00
Original: $460.00
-65%Industry Nine Enduro S 1/1 Rear Wheel - 27.5" - 28h - 12x148 Boost - 6-Bolt Disc - SRAM XD—
$460.00
$161.00Description
- TECH SPECS
| Rim Color | Black |
| Hub Spacing | 148mm |
| Rim inner width range | 28-34.9mm |
| Freehub Body | SRAM XD |
| Axle Type | 12mm TA |
| Rim External Width | 34.1mm |
| Skewers Included | No |
| Hub Model | I9 101 |
| Rim Drilling | 28 |
| Rim Model | Enduro S |
| Spoke Type | Stainless |
| Rim Construction | Double wall |
| Rim Material | Aluminum |
| Wheel Diameter/ISO | 27.5 / 584 |
| Rim Internal Width | 30.5mm |
| Wheel Weight | 950g |
| Position | Rear |
| Valve | Presta |
| Wheel Tire Type | Tubeless Ready |
| Wheel-Brake Comp. | Disc IS 6-bolt |























