
E*thirteen Sylvan Sidekick Race - 15x110 - 29" - Carbon
- Featuring the revolutionary Sidekick hub with adjustable deadband to eliminate pedal kickback
- Ultra-compliant, low-profile Race Carbon rims add radial compliance and traction without reducing steering precision and feel
- TECH SPECS
| Model | Sylvan Sidekick Race Carbon |
| Size | 29" |
| Front/Rear | Front |
| Hub Spacing | 15x110 |
| Hub | Sidekick |
| Hole Count | 28 |
| Rotor Mount | 6-Bolt |
| Rim | Sylvan Race Carbon |
| Internal Width | 30mm |
| Depth | 23mm |
| Rim Material | Carbon |
| Weight | 800g |
| Axle Spacing | 15X110 |
- Featuring the revolutionary Sidekick hub with adjustable deadband to eliminate pedal kickback
- Ultra-compliant, low-profile Race Carbon rims add radial compliance and traction without reducing steering precision and feel
- TECH SPECS
| Model | Sylvan Sidekick Race Carbon |
| Size | 29" |
| Front/Rear | Front |
| Hub Spacing | 15x110 |
| Hub | Sidekick |
| Hole Count | 28 |
| Rotor Mount | 6-Bolt |
| Rim | Sylvan Race Carbon |
| Internal Width | 30mm |
| Depth | 23mm |
| Rim Material | Carbon |
| Weight | 800g |
| Axle Spacing | 15X110 |
Description
- Featuring the revolutionary Sidekick hub with adjustable deadband to eliminate pedal kickback
- Ultra-compliant, low-profile Race Carbon rims add radial compliance and traction without reducing steering precision and feel
- TECH SPECS
| Model | Sylvan Sidekick Race Carbon |
| Size | 29" |
| Front/Rear | Front |
| Hub Spacing | 15x110 |
| Hub | Sidekick |
| Hole Count | 28 |
| Rotor Mount | 6-Bolt |
| Rim | Sylvan Race Carbon |
| Internal Width | 30mm |
| Depth | 23mm |
| Rim Material | Carbon |
| Weight | 800g |
| Axle Spacing | 15X110 |












