
E*thirteen Sylvan Sidekick Race - 12x148 - 29" - XD - Aluminum
- Featuring the revolutionary Sidekick hub with adjustable deadband to eliminate pedal kickback
- Low-profile Race Aluminum rims add radial compliance and traction without reducing steering precision and feel
- TECH SPECS
| Model | Sylvan Sidekick Race Aluminum |
| Size | 29" |
| Hub Spacing | 12x148 |
| Hub | Sidekick w/ XD Driver |
| Hole Count | 28 |
| Rotor Mount | 6-Bolt |
| Rim | Aluminum |
| Internal Width | 30mm |
| Depth | 20mm |
| Weight | 1180g |
- Featuring the revolutionary Sidekick hub with adjustable deadband to eliminate pedal kickback
- Low-profile Race Aluminum rims add radial compliance and traction without reducing steering precision and feel
- TECH SPECS
| Model | Sylvan Sidekick Race Aluminum |
| Size | 29" |
| Hub Spacing | 12x148 |
| Hub | Sidekick w/ XD Driver |
| Hole Count | 28 |
| Rotor Mount | 6-Bolt |
| Rim | Aluminum |
| Internal Width | 30mm |
| Depth | 20mm |
| Weight | 1180g |
Description
- Featuring the revolutionary Sidekick hub with adjustable deadband to eliminate pedal kickback
- Low-profile Race Aluminum rims add radial compliance and traction without reducing steering precision and feel
- TECH SPECS
| Model | Sylvan Sidekick Race Aluminum |
| Size | 29" |
| Hub Spacing | 12x148 |
| Hub | Sidekick w/ XD Driver |
| Hole Count | 28 |
| Rotor Mount | 6-Bolt |
| Rim | Aluminum |
| Internal Width | 30mm |
| Depth | 20mm |
| Weight | 1180g |












