
Continental Kryptotal Rear Tire - 27.5x2.4 - Soft Compound - Downhill Casing - E25
Carcass construction is robust and impervious against damage and penetration from foreign objects. The result: versatile low weight and an attractive design
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| ISO Width (mm) | 60 |
| Labeled Size | 27.5 x 2.4 |
| PSI | 51 |
| TPI | 6/660 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Intended Use | Downhill |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 1220 |
| Weight (oz) | 43 |
Carcass construction is robust and impervious against damage and penetration from foreign objects. The result: versatile low weight and an attractive design
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| ISO Width (mm) | 60 |
| Labeled Size | 27.5 x 2.4 |
| PSI | 51 |
| TPI | 6/660 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Intended Use | Downhill |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 1220 |
| Weight (oz) | 43 |
Original: $82.33
-65%$82.33
$28.82Description
Carcass construction is robust and impervious against damage and penetration from foreign objects. The result: versatile low weight and an attractive design
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| ISO Width (mm) | 60 |
| Labeled Size | 27.5 x 2.4 |
| PSI | 51 |
| TPI | 6/660 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Intended Use | Downhill |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 1220 |
| Weight (oz) | 43 |























